Dalekie podróże, a niezbędne szczepienia

Decydując się na podróż w krajach tropikalnych wizja bajecznego urlopu nie powinna nam przesłonić zdrowego rozsądku. Im bardziej malownicza sceneria tym większe jest ryzyko zarażenie się niebezpieczną chorobą. Nie będziesz jednak musiał spędzić wakacji z duszą na ramieniu jeśli przed wyjazdem zadbasz o niezbędne szczepienia.

Pewne choroby, na które trzeba się zaszczepić mogą niefortunnie przydarzyć się nawet w kraju, ale w zależności od celu podróży szczepienia są podzielone na obowiązkowe i zalecane by uniknąć zarażenia. Pewnych chorób nie da się uniknąć przez zwykłą czujność ponieważ zarazić się można na wiele sposób, między innymi poprzez ukąszenie owada, skaleczenie czy spożycie zakażonej żywności lub wody.

Przed każdym wyjazdem należy upewnić się czy mamy za sobą szczepienia rutynowe przeciwko: WZW typu B, grypie, odrze, śwince, różyczce, ospie wietrznej oraz pneumokokom oraz szczepienia przypominające przeciwko tężcowi, błonicy, krztuścowi. Większość z tych szczepień wykonywana jest w dzieciństwie.
Poniżej podajemy choroby, na które należy się zaszczepić z przykładami obszarów, na których występuje największe ryzyko zarażenia się.

Żółta febra (żółta gorączka)– choroba wywoływana przez wirus z rodziny Flaviviridae przenosząca się przez ukłucie zakażonego komara. Większość zakażeń przebiega bezobjawowo, ale w niektórych przypadkach występuje wysoka gorączka i bóle głowy a w dalszej fazie bóle brzucha, wymioty oraz rozwija się żółtaczka. Choroba występuje w Afryce i Ameryce Południowej.
Dur brzuszny jest chorobą zakaźną wywoływaną przez pałeczkę Salmonella typhi. Do zakażania najczęściej dochodzi przez spożycie skażonej żywności lub wody. Objawami są bóle brzucha i głowy, narastająca gorączka oraz objawy jelitowe. Najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się w krajach Azji, Ameryki Południowej oraz Afryce Północnej.

Cholera jest wywoływana przez bakterię Vibrio cholerae i jest niebezpieczną horobą układu pokarmowego. Wywołuje biegunki prowadzące do odwodnienia. Zakażanie następuje na skutek spożycia skażonej żywności lub wody. Cholera występuje w Afryce, Azji, Ameryce Południowej i Środkowej na obszarach złych warunków sanitarnych.

Japońskie zapalenie mózgu– to choroba przenoszona przez ukąszenie komara z rodzaju Culex. Zakażenia zwykle przebiegają bezobjawowo, ale w innych przypadkach występuje gorączka, aseptyczne zapalenie opon mózgowych lub zapalenie mózgu. Choroba występuje w Azji, ale związana jest głównie z porą deszczową na tym obszarze.
Malaria- jest niezwykle niebezpieczna dla życia i przenoszona jest przez ukłucie komara widliszka. Występuje głównie na obszarach Afryki i Azji.